Võrtsjärve matkaradade lühike teejuht – midagi igale matkajale

Peipsi järv ja Pühajärv on hästi tuntud, ent kui mitu korda sa oled käinud Võrtsjärve ääres? Tegu on ikkagi Eesti teise suurima järvega, mille ümbruses on tegelikult väga palju põnevat avastamist. Sihtpunkti valides tasub alustada otsustamisest, kummale järve kaldale suund võtta.

Ning kui mõtled mitmepäevasest puhkusest Viljandimaal, leiad siit Kesk-Eesti populaarsed puhkemajad.

 

Võrtsjärve läänekallas...

Võrtsjärve läänekallas on tihedamalt asustatud, nii et see kutsub pigem kultuuri- ja ajaloosõpru.

See võib olla sobivam valik ka perega reisijatele, sest läänekaldalt leiab suurema majutus- ning söögikohtade valiku.

 

... või idakallas?

Võrtsjärve idakaldal on asustust tunduvalt vähem, nii et see on meelepärane pigem neile, kes soovivad privaatsust. Samas, see tähendab ka vähem poode, nii et vajalik toit ja ka jook tuleb kaasa võtta.

 

Suislepa – matkarada, ajaloolised hooned ning lisaks järvele ka jõgi

Lühike, kilomeetrine, matkarada sobib kõikidele matkasellidele. Suislepa küla asub Õhne jõe ääres ning küla vahel jalutades saab imetleda vana veskit, kohalike uhkusega rajatud aedasid ning klassikalist mõisakooli.

Matkarada on kaetud laudrajaga, nii et liikumine on lihtne ja ei pea muretsema märjaks saavate jalgade pärast. Rada kulgeb läbi metsa ning ümbritsevast aitavad paremat aimu saada ka sinna lisatud infosildid.

Mööda jõge liikudes – kanuu või paat, miks ka mitte? – jõuabki seitsme kilomeetriga juba Võrtsjärveni.

Asukoht Google'i kaardil: https://goo.gl/maps/q1phzHpHDqycJLox8

 

Kivilõppe loodusrada – eriti põnev noorematele matkalistele

Teine põnev matkarada, mis sobib just lastega puhkajatele, on kilomeetrine Kivilõppe matkarada. Seda võib olla natuke keeruline leida, ent tee on tulemust väärt.

Matkaraja teevad põnevaks ägedad kujud ning vihjed vanapaganale. Olemas on ka telkimis- ja piknikukoht, nii et võta kaasa telk ja Vanapaganast jutustav raamat ning tulemuseks on väga põnev ja muinasjutuline matkarajakogemus.

Kivilõppest leiab ka rändrahnud, mille rahvajuttude järgi on oma kohale visanud Kalevipoeg ning Vanapagan. Neist kahest Kalevipoja rändrahn on eriti muljetavaldav – 2,4 meetri kõrgune ning 11,8 meetrise ümbermõõduga.

Loe lisaks: https://sakala.postimees.ee/2183515/asja-avatud-loodusrada-viib-vanapagana-kivi-juurde

Asukoht Google'i kaardil: https://goo.gl/maps/424rwHzdJNXuw3RS8

 

Tamme paljand – idakalda tõmbenumber

Võrtsjärve idakalda üks tuntumaid matkaradu kulgeb looduskaitse alustel paljanditel.

Kokku on mitukümmend eri värvi paljandit, ent neist suurim on Tamme paljand – 200 meetri pikkune ning kuni 8 meetri kõrgune keskdevoni liivakivi paljand, mis tõenäoliselt tekkis kunagise kõrge järvetaseme ning tugevate lainete kombinatsioonil.

Kõige lihtsam viis matkaraja alustamiseks on võtta siht Sangla-Rannu maanteel asuvale Kureküla bussijaamale, kust edasi juhatavad juba teeviidad. Seistes paljandil, saab imetleda imelist vaadet Võrtsjärvele. Paljandi jalamil on aga erinevad koopad.

Pikalt oli see rada küllaltki raskesti ligipääsetav, ent mõned aastad tagasi võeti ette korralik võsalõikus ja nüüd saab nautida paljandi serval paarikilomeetrist matkarada, mille juurde on rajatud ka trepid ning erinevad piknikukohad.

Kui matkarada läbitud, siis mõne kilomeetri kaugusel ootab Vehendi rand, et Võrtsjärve suplema minna. Seal on ka tualetid, telkimisala ning riietuskabiinid.

Loe lisaks: https://www.rmk.ee/metsa-majandamine/loodusblogi/tamme-paljand

Asukoht Google'i Kaardil: https://goo.gl/maps/w9i9up1uK758VESs7

 

Mustjärv – kui juba sealkandis oled...

Mustjärv on pisike Natura 2000 võrgustikku kuuluv rabajärv, mis asub kohe Võrtsjärve külje all. Õigel ajal matkale minnes saab korjata ka jõhvikaid, pohli, mustikaid, rabamurakaid ja ka seeni. Kõik, mis kõhutäiteks vajalik.

Järve ümber kulgeb 2,3 km pikkune matkarada. Põhjakaldalt pääseb laudteed mööda ka järve äärde. Mustjärve matkarada on küll lühike ja seal on viitade puudumisest pea võimatu ära eksida, ent rajal võivad oodata langenud puud ning ka vett täis kraavid ja ojad.

Asukoht Google'i kaardil: https://goo.gl/maps/tZ5A94CRULrB9vNMA

 

Oiu sadama ainulaadne matkarajake

Veel üks lühike aga huvitav matkarada ootab Viljandi ja Tartu vahel Oiul. Matkarajalt avanevad kaunid järvevaated. Raja kõrvalt leiab kasulikud infotahvlid, mis tutvustavad nii järve, kui ka küla enda ajalugu.

Saladuskatte all ütleme, et Oiu sadama kohvikust leiab ka isuäratavad pizzad! https://www.facebook.com/oiupizza/

Loe lisaks matkarajast: https://dea.digar.ee/cgi-bin/dea?a=d&d=sakala20180216.2.10.6

Asukoht Google'i kaardil: https://goo.gl/maps/mSK1SaNiE5BCykpt7

 

Tondisaar - ideaalne üksindusefännidele

Kas sa tead, kus asub Tondisaar? Kas sa üldse teadsid, et Eestis selline saar eksisteerib?

Tondisaar on Võrtsjärves, kaldast mõne kilomeetri kaugusel. Saar on väike, nii et sinna ei tasu minna pikka matkarada otsima. Samas on see tõeliselt ainulaadne sihtpunkt, kus keegi ei ela ning kuna saarele ei vii ühtegi liinilaeva, on seal ka võrdlemisi vähe inimesi.

Kui õnnestub aga mõne kohalikuga jutule saada ja nad sind saarele viivad, saad nautida kena puhkekohta, kus on olemas ka grillimisvõimalus ja lõkkeplats.

Talvisel ajal on võimalik Tondisaarele jõuda tõukekelgumatkaga: https://www.loodusturism.ee/et/toukekelgumatk-tondisaare-tiir-vortsjarvel

Asukoht Google'i kaardil: https://goo.gl/maps/t7PfWrMV8DgfNjDw7