Millist Ida-Virumaa linna ei märgitud kaartidele ning sissepääs käis aastaid vaid erilubadega? Sillamäed. See imelise promenaadiga kunagine suletud linn kutsub nüüd külla.
Linn suleti, kui sinna rajati põlevkivimaake ümbertöötlev metallurgiatehas, mille lõppsaaduseks olid uraanioksiidid.
Nüüdseks on ajad muutunud. Sillamäe on avatud linn ning kuigi Ida-Virumaale mõeldes tuleb esimesena meelde Narva, siis Sillamäe on pikemat kõrvalepõiget väärt. Linn asub Sõtke jõe suudmes Soome lahe ääres, nii et mitmest kohast avanevad lahele nautimist väärt vaated.
Plaanid puhkust veeta Ida- ja Lääne-Virumaal? Leia sobivaim hotell või puhkemaja siit.
Majesteetlikud trepid ning sümmeetriline puiestee
Kuigi see võib tulla üllatusena, siis üheks tõmbenumbriks on Sillamäel arhitektuur. Kunagist hinnatud kuurortlinna hakati pärast kinniseks muutmist planeerima kindlate otsuste alusel.
Sillamäe pärliks on 1940. – 1950. aastatel stalinistlikus neoklassitsistlikus stiilis ehitatud vanalinn.
Hiljem on ehitatud elamud ning seejärel ka klassikalised kortermajad.
Mis on Sillamäe tunnuslause?
„Sillamäe – värskete meretuulte linn“ ning seda põhjusega.
Linna tuntuim vaade avaneb linnaväljakult, üle Mere puiestee otse merele.
Hetkeks tundub, nagu oleksid kuskil kaugemal, igal juhul mitte Eesti linnakeses.
Uhked trepid viivad pangalt alla ning siis jätkub juba tee kaunilt dekoreeritud majade vahelt kuni mereni. See on üks parimaid stalinistliku neoklassitsismi näiteid ning kui paljud nõukogude ajal rajatud ehitised on pigem silmariivavad, siis trepp ja Mere puiestee on endiselt Sillamäe pärliteks.
Kus ööbida Sillamäel?
Vali üks Sillamäel pakutavatest külaliskorteritest
Sillamäe linnas on mitmeid külaliskortereid - tutvu võimalustega Booking'u portaalis.
Toila Spa Hotell
https://turisme.eu/go/booking-toila-spa-hotell/
- 14 km Sillamäelt
- Hea peatuspaik Ida-Virumaa avastamiseks
Meresuu SPA Hotell
https://turisme.eu/go/booking-narva-joesuu-meresuu-spa-hotell/
- 21 km Sillamäelt
- Ideaalne rannapuhkuseks
Pisut peidetud, ent ülesleidmist väärt vaatamisväärsused
Mere puiestee trepid pole ainsad, mida Sillamäel avastama minna.
1950. aastatel rajati trepid ka Kajaka tänavale ning need on nüüdseks renoveeritud täpselt esialgse projekti järgi, säilitades nii Leningradi stalinistliku arhitektuuristiili kui ka projektis ettenähtud värvilahendust. Endiselt saab imetleda ka treppide käsipuid ning käsipuude otsa paigutatud dekoratiivelemente.
Kajaka tänava trepid viivad Kesktänavale ja sealt edasi saab jätkata Sillamäe keskväljaku ning Mere puiestee poole.
Üks oluline erinevus minevikuga on see, et piirilinna staatuse tõttu sai nõukogude ajal küll merd vaadata, ent mitte mereni jalutada. Ja kuigi pärast taasiseseisvumist oli see lubatud, ei olnud selleks head võimalust - kuni seda muutis 2017. aasta ulatuslik rekonstrueerimine. Nüüd saab mugavalt mere äärde, kus ootab ajalooline lehtla ning ka kaunis arhitektuuriline ansambel.
Linna tulevikuplaanides on rannapromenaadi rajamine, et ühendada jahi- ning reisisadam kesklinnaga ja luua Mere puiesteega ideaalne tervik.
Vaata aerofotosid promenaadist: https://droonifotod.kirss.ee/droonifotod/sillamae-promenaad/
Muuseumid ning kirikud
Mida veel teha Sillamäel? Lisaks treppidele ja vaadetele on Sillamäel ka kaks ilusat kirikut.
Õigeusu Sillamäe Jumalaema Kaasani pühakuju kirik rajati Sillamäele 1898. aastal, ent see hävis II maailmasõjas. Kogudus taastati koos iseseisvumisega ning uus kirikuhoone valmis 1995. aastal, ehitades selleks ümber ühekorruselise elamu.
Teine märkimisväärt kirik on katoliku Püha Adalberti ja Püha Georgiuse kirik. Ka see on võrdlemisi uus, olles ehitatud 2001. aastal. Sillamäe omapärane ajalugu paistab silma igal sammul. Giid või kohaliku eluga kursis olev reisiline on suureks abiks, et linnast võimalikult palju teada saada. Kui aga reisiseltskonnas pole kohalikku, külastage hoopis Sillamäe muuseumi, mis annab suurepärase ülevaate.
Samas lähedal asub ka Vaivara Sinimägede muuseum, mis pakub ülevaadet 1944. aasta lahingutest. Muuseumi alla kuuluvad näitusemaja, välieksponaadid ning matkarada.
Langevoja juga
Mitte päris linna südames, aga vaid 1 km kaugusel asub Langevoja juga (tuntud ka kui Sorro kosk). Kuigi see on paljudele tõenäoliselt tundmatu nimi, tasub Sillamäel olles käik sinna ette võtta.
Kahe astanguga, 1,5 meetrit ja 4 meetrit, joastik laieneb ning ka süveneb allapoole jõudes. Ühel hetkel liitub oja Sõtke jõega, mis omakorda suubub Mere puiestee lähedal Soome lahte.
Hea on teada ka seda, et kuna Langevoja juga toidavad allikad, siis suviti võib see ootamatult kuiv olla. Nii et kui esimesel korral külastades ei õnnestu Sillamäe vaatamisväärsuste hulgas vetemängu näha, mine julgelt järgmisel korral tagasi.
Joa asukoht Google'i kaardil: https://goo.gl/maps/yHKtLHx81Udbi6Kh6