Mida teha Naissaarel? Vaatamisväärsused ja tegevused

Mõeldes saartele, tulevad esimestena meelde Saaremaa ja Hiiumaa. Aga need võivad jääda kaugeks, praamid on välja müüdud ning kuna kõikidel on sama mõte, mis sinul, on saar külastajatest pungil. Miks mitte võtta ette väiksemad saared nagu näiteks Naissaar? Mida teha Naissaarel?

Sar on mandrile lähemal kui kümmend kilomeetrit, täpselt üks päevareis. Kui oled endiselt kahtleval seisukohal, siis siin on neli põhjust miks järgmisel nädalavahetusel külastada just Naissaart.

 

Naissaare rong on ainulaadne kogu Euroopas, mitte ainult Eestis

Eestis on rohkelt eri saari, ent Naissaar paistab nende seast silma millegi äärmiselt erilisega – toimiva kitsarööpmelise raudteega. Miks on selline raudtee aga just Naissaarel?

Selleks tuleb minna tagasi aastasse 1914, kui saarele rajati ka teised militaarehitised ning raudteesüsteem oli osa sellest. Tippajal oli saarel raudteed rohkem kui 40 km jagu, ent aastasaja jooksul on raudtee vajaduse kadudes üles võetud ja nüüdseks on see säilinud vaid 15 km pikkuses.

Varasematel aegadel sai Naissaare rongiga sõita suisa sadamakaile välja, ent ühel hetkel oli raudtee liialt amortiseerunud ning rong pandi kinni, jättes Naissaare külalised huvitavast kogemusest ilma. Õnneks ei jäänud see Naissaare ajalooline külg siiski täiesti unustusse ning alates 2019. aastast on taas võimalik nautida rongisõitu.

Võib olla huvitav teada, et külalisi veab raudteel Udmurtias valmistatud ning praeguseks renoveeritud vedur TU 6A. Ja kuigi hetkel saab sõita 3,5 km pikkusel jupil, siis tulevikuplaanides viib rong loodetavasti saare põhjaosas paikneva tuletornini ning kasutab ära kõik 15 km allesjäänud raudteed.

Vaata fotosid rongist https://arileht.delfi.ee/news/uudised/fotod-naissaarel-saab-taas-legendaarsel-raudteel-rongiga-soita?id=86825641

Sõidugraafik on leitav Sunlines.eu veebist https://sunlines.eu/naissaare-rong/

 

Kus ööbida?

Suviti võib Naissaarel kohata natuke rohkem külalisi, mistõttu ei tasu öömaja otsimist päris samaks päevaks jätta.

Naissaare külalistemaja

https://turisme.eu/go/et-booking-naissaare-naissaare-kulalistemaja/

  • Asub u 1,6km kaugusel sadamast
  • Disc golf'i väljak on minuti kaugusel

Naissaare Turismi- ja Puhkekeskus

https://turisme.eu/go/booking-naissaare-turismi-puhkekeskus/

  • Asub sadamale lähemal
  • Luksusliku telgi ehk glämping'u võimalus

Saarelt leiab ka RMK telkimisalad, kaetud ning lahtised lõkkeasemed, pink-laua komplektid ja kuivkäimlad.

 

Militaarrajatised – elav ajalootund

Oma asukoha tõttu on Naissaar mänginud olulist rolli militaarvaldkonnas.

Tsaariajal ehitati Tallinna ümbruses Peeter Suure Merekindlust, mille eesmärgiks oli luua võimalus Soome lahe sulgemiseks ning sellega vaenlaste tsaaririiki ja St. Peterburgi sisenemise takistamine. Naissaar, oma asukohaga, oli ideaalne valik.

Kui Eesti Vabariigi ajal saar suures osas demilitariseeriti, siis Nõukogude ajal muutus saar uuesti oluliseks militaarrajatiseks.

 

Avasta saare keskel olevat miiniladu

Lisaks olemasolevatele ehitistele leidis saarel oma koha miinitehas ning saare keskel asuv meremiinide ladu. Laiendati ka raudteevõrku, end osad olemasolevatest liinidest ei leidnud kasutust ning jäid hooletusse.

Pärast Eesti taasiseseisvumist on Naissaare oma militaarrolli minetanud. Selle asemel on tegu põneva sihtkohaga, kuhu on lihtne minna ning mille ajaloo ning loodusega kõigil ka huvitav tutvuda.

Matkarajad Naissaarel – vali oma lemmik

Naissaar on ideaalse suurusega, et tutvuda saarega ka kondimootori abil. Avastamise teevad lihtsamaks kolm matkarada, mis on ka tähistatud: lõuna-, kesk- ja põhjarada.

Saarel asuvate radade detailne tutvustus PDF failina on alla laetav Keskkonnaameti veebist https://www.keskkonnaamet.ee/sites/default/public/Naissaare_rajad_EST.pdf

Lõunarada

Lõunarada viib mööda Männiku külast, varasemast suurest Lõunakülast, kuulsast Omari kontserdiküünist, Inglise meremeeste kalmistust ja Naissaare kirikust.

 

Keskrada

Keskrada kulgeb sadama lähedal, nii et see on heaks valikuks siis, kui saare avastamiseks on piiratud aeg.

 

Põhjarada ehk militaarrada

Põhjarada viib Haldja külast Naissaare põhjatipuni ning läänekallast mööda tagasi. Põhjarajale jääb mitmeid militaarrajatisi ja seetõttu on raja teiseks nimeks militaarrada.

Kui ei soovi kasutada tähistatud matkaradu, võib ka iseseisvalt uudistada. Liigirikas loodus teeb saare avastamise igal juhul huvitavaks.

Sügise poole leiab jalutusradade äärest ka palju maitsvaid põhjuseid ikka ja jälle mõni söödav ja tuttav mari suhu pista.

 

Ring ümber saare või vallutada kõrgeim tipp?

Eesmärgiks võib võtta ka kõrgeima punkti, 27 m kõrguse Kunilamäe külastamise või siis kogu saarele ringi peale tegemise – rannajoone pikkus on 22,97 km.

 

Suurepärased liivarannad – vähe inimesi, rohkelt ruumi

Ja muidugi saare liivarannad, kus saab hetkeks pikali visata, päevitada ja enne tagasisõitu ka meres ujumas käia.

Liivarannad ootavad saare lõuna- ja idarannikul, nii et rannalistel tasub samm just sinnapoole seada.

Ja võib juhtuda, et terve reisi ajal ei kohta peale loomade kedagi teist. Saarel on vaid kolm püsielanikku ning ka suvisel ajal ei kerki püsielanike arv kuigi palju kõrgemale.