Põnevad kohad mida Tallinnas külastada

Kui vanalinnale on tiir peale tehtud, on aeg teisi põnevaid kohti avastada. Allpool toome esile veel mõned kohad, mida avastada.

 

Virtuaalreaalsus ja fotonäitus Kalamajas

Sel sügisel avati Kalamajas Proto avastustehas, kus on ellu äratatud vanaaegsed ilmvõimatud leiutised. Näiteks lennujalgratast ei saa päriselt ehitada, Proto avastustehases on aga virtuaalreaalsuses kõik võimalik. Lisaks saab seal sõita puuriga maakera sügavusse ja hanesulgedest tiibadega lennelda mägede kohal. Kes tahab tunda üle-eelmise sajandi leiutajate õhinat, peab kindlasti Proto avastustehases ära käima.

 

Fotografiska

Linna samas otsas, Telliskivi Loomelinnaku lähedal asub Fotografiska fotokunstikeskus. Erinevatel näitustel püütakse läbi fotokunsti tungida inimhinge sügavustesse ja kaeda, mida kaunist ning hoidmisväärset meie ümber maailmas on. Näitused keskuses vahelduvad ning see paik väärib külastamist ikka ja jälle. Maailma tipptasemel fotokunst tahab vaatamist!

 

Vabaduse väljak

Vanalinna servas Vabaduse väljakul on vaatamisväärset päris palju. Esiti asub seal Vabadussõja võidusammas, mille ümber on viimase 10 aasta jooksul palju kära olnud. Mõnele sammas meeldib, teisele mitte, aga seal ta seisab. Kes veel pole käinud, peaks kindlasti samba ise üle kaema, siis saab otsustada, mida asjast arvata.

 

Jaani Kirik

Teisel pool väljakut on Jaani Kirik, mis on samuti ehitamisest saati arhitektidele pinnuks silmas olnud. 2019. aasta sügisel sai banaanikollane kirik Dolores Hoffmani kavandi järgi valminud uue vitraažakna. Ühtekokku on kavas vitraažidega katta 12 kiriku akent ning iga üks neist maksab pea 10 000 eurot. Mine vaata järgi, kas raha on hästi kulutatud.

Väljaku all on aga tõenäoliselt Eesti üks põnevamaid parklaid. Nimelt tulid selle ehitamise ajal välja Tallinna vanima linnamüüri, ehk siis Margareti müüri fragmendid. Need jäid paika ning nii saabki parklas imetleda 800 aastat vanu konstruktsioone.

 

Tallinna Kunstihoone

Vabaduse väljakul asub ka Tallinna Kunstihoone, kus iga kultuurne linlane või Tallinna külaline võiks aeg-ajalt läbi astuda. Kunstihoone tegeleb kaasaegse kunsti ja ühiskonna põletavate küsimustega. Kui niisama näituse vaatamine tundub üle mõistuse keeruline, siis võib tellida ka giidituuri ning nüüdisaegse kunsti nüansid saavad kohe selgemaks.

 

Rotermanni kvartal

Kui tunned, et Tallinna Vanalinn pole piisavalt põnev, siis võib moodsat linnaruumi ja vanu arhitektuurimälestisi imetleda ka Rotermanni kvartalis. 19. sajandil tegutses seal tööstur Christian Abraham Rotermann, kes rajas firma Rotermanni Tehased. Lisaks ehitusmaterjalidele toodeti seal omal ajal veel makarone ja viina. Kvartalis tegutses ka veski.
Vanad hooned on kenasti taastatud ning neile on lisaks ehitatud mõned uued ja nägusad.
Täna on Rotermanni kvartalis palju põnevaid poode ja kohvikuid. Kui midagi osta plaanis pole, võib lihtsalt kauplusi imetleda. Nägusat disaini leiab näiteks inglise keelse nimega kohast Tallinn Design House.

1977. aastal filmiti sealkandis Nõukogude ulmeklassika "Stalker". Sellest annab tunnistus näiteks Kultuurikatla ehk kunagise elektrijaama korsten, millel on tänaseni näha tähekombinatsioon UN, mis maakeeli peaks viitama ÜROle ehk siis ühinenud rahvaste organisatsioonile.

 

Tallinna loomaaed

Loomade elu Tallinna Loomaaias muutub iga aastaga paremaks ning seda huvitavam on seal käia ka külalistel. Pärast pikka ootusi on uude elamisse kolinud Tallinna jääkarud, kes saavad nüüd sügavale sukelduda ja avaral alal ringi mütata.

Kuigi Loomaaia amuuri tiiger Pootsman on hetkel Tšehhis mehetegusid tegemas, on plaanis rajada talle elamiseks Tiigriorg, kus erinevalt 80-aastatel ehitatud kõledast puurist oleks uitamisruumi küllaga.

Kes tahab aga loomi käega katsuda, saab lasteloomaaias silitada kitsi. Need loomad on inimestega harjunud ning tüütavad külastajaid sama palju kui külastajad neid. Ka lõvitüdruku pilk hakkab särama ja keel käima, kui mõni väiksem laps tema puuri ees sibab. Teda õnneks aga paitada ei saa.