Tallinna vanalinna hästi hoitud saladused

Tallinna vanalinn on suviti turistidest pungil, kuid ka seal on paiku, kus saab vaikselt ja rahulikult vanade ja väärikate hoonete ilu nautida.

Kas soovid teada vanalinna põnevatest kohtadest, millest sa tõenäoliselt varem kuulnud ei ole? Kas tahaksid avastada pealinnas paiku, kus saab hansalinna ilu nautida tunglemata ja tõuklemata?

 

Laboratooriumi tänav

Üks selline koht on Laboratooriumi tänav, mis ei kuulu enamike tavaliste linnatuuride hulka, kuigi vaatamist on seal väga palju. Romantiline käik on oma miljöölt väga kaunis ning on puhas õnn, et paljud sellest ei tea.

Esiti saab selle Balti jaama lähedasel tänaval kiigata mitmesse vanasse kaitsetorni. Eppingi tornis saab koguni soomusrüüd selga proovida ning kehastuda keskaegseks linnavalvuriks. Lisaks tutvustatakse seal vanu kaitserajatisi.

http://www.eppingitorn.info

 

Üks salapärasemaid kirikuid on ...

Samal tänaval asub ka üks vanalinna salapärasemaid kirikuid. Kellel vähegi mahti on, võib piiluda Ukraina Kreeka-Katoliku Kolme Käe Jumalaema Kirikusse. Pühakoda on ennast sisse seadnud kunagises luterlikus kabelis ning erilist tähelepanu väärib seal kunstniku Pjotr Gumenjuki loodud ikonostaas. See on üks olulisi elemente, mis loob kirikus väga sooja ja südamliku meeleolu.

Kes tahab aga jumalale mõne mure kurta, võib selle paberile panna ja väikesest kirjapilust sisse libistada. Ka neile, kel kirikuga suuremat sidet pole, on uksed valla. Kõik on teretulnud ja ka uskumatud uudistajad kutsutakse lahkesti sisse.

https://www.katoliku.ee/index.php/et/9-cet/info/aadress/3-ukraina-kreeka-katoliku-kiriku-kolme-kaee-jumalaema-kogudus?

 

Avastamist kunstihuvilistele

Tõeline kunstihuviline võiks piiluda ka Vene tänavale. Seal on galerii Portaal, kus saab osta kaasaaegset Eesti tarbekunsti. Kes midagi osta ei taha, võib saada ülevaate, millega Maarjamaa tarbekunstnikud parajasti ametis on. Lõbusad rebastega lipsud, kaunid siidisallid ja kelmikas keraamika on kunstielamus omaette.

Seal samas lähedal asub ka Zizi kauplus. Erinevalt paljudest teistest tekstiilipoodidest vanalinnas, pakutakse seal tõeliselt kaunist tekstiilikunsti ja moodsat disaini, mis sobib kaasaaegsesse elamisse.

https://www.zizi.ee/et/

 

Meistrite hoov

Vene tänaval jalutades tasub piiluda ka Meistrite hoovi. Kohalikud tarbekunstnikud on selle õue aastate jooksul korda teinud ning pisikestes poodides müüvad kunstnikud enese ja oma sõprade loomingut. Hoovis on ka kõrgelt hinnatud Pierre Chocolaterie (vaata Tripadvisoris), kus saab maitsvat kohvi, mõnusa maiustuse ja krõbeda piruka.

 

Pühavaimu Kirik

Sealt on lihtne põigata ka Pühavaimu Kirikusse (Puhavaimu.ee). Tegemist on Tallinna väikseima keskaegse kirikuga, mis peidab aga väärtuslikku kunstivara. Kirik on tuntud oma "vaeste piibli". Nimel on kirik kaunistatud stseenidega pühakirjast. Lugemisoskus polnud keskaegses linnas just levinud ning piltide abil oli lihtne kirikulistele piibli sisu selgitada.

Seal on ka kuulsa Lüübeki kunstniku Bernt Nodke valmistatud altar, millel on kujutatud Püha Vaimu väljavalamise stseen. Eesti keskaegse kunsti kohta ebaharilikult on võimalik täpselt määratleda, millal teos on valminud. Kunstnik tuletab nimelt 1483. aastal saadetud kirjas raehärradele meelde, et tal on teose eest veel raha saada.

Notke oligi 15. sajandi üks tunnustatumaid meistreid, kelle töid tellisid varakad kogudused ja maaisandad. Tema valmistatud on ka Tallinna ilmselt tuntuim kunstiteos Surmatants, mida saab näha Niguliste muuseumis.

 

Meremuuseum

Pärast pikka renoveerimist on taas avatud ka Paksus Margaretas asuv meremuuseum (Meremuuseum.ee). 500 aastat vanas tornist valvati omal ajal, ega võõrad väed meritsi linnale ei lähene. Torni kõrval asuvast Suurest Rannaväravast veeti hansalinna kaupa.

Värskelt avatud muuseumis saab näha eesti vanimat laevavrakki, laeva juurest leitud esemeid ning veel paljut põnevat. Head avastamisrõõmu!