Lõuna-Eestisse on põhjust sattuda tihemini, kui ainult mõne suvise kontserdi ajaks. Tegevusi ning avastamist jagub küllaga! Kui sa otsid mõtteid, mida teha Lõuna-Eestis igal aastaajal ja missugustes puhkekohtades ööbida, loe aga edasi ning saa mõtteid järgmiseks reisiks.
Kevadel tutvu omapärase ajalooga
Kevad on suurepäraseks ajaks, mil Lõuna-Eestis ringi sõita ning seal peituvat avastada. Lumi on ära sulanud, samas suvekuumus ei ole veel kohale jõudnud. Ning kui ka ilm on liiga jahe, siis vahepealse sõiduga ühest kohast teise jõuab varbad uuesti üles soojendada. Kui võimalik, eelista autoga sõites Tartu-Võru maanteed, mis on tuntud ka kui Postitee. Mitmekülgne ajalugu ning Põhja-Eestist tulnule meeldivalt mägisemad vaated on garanteeritud.
Mis kohti aga külastada, et võimalikult palju näha? Lõuna-Eestis on rohkelt erinevaid mõisaid ning losse. Võta need üksteise järel ette – tutvu huvitava ajalooga, avasta losside lähedal olevaid matkaradu ning parke. Tärkav loodus ning kaunid õied igal pool on vaid boonuseks.
Üks omanäolisemaid losse on uusgooti stiilis ehitatud muinasjutuline Alatskivi loss. Kui seal öö veeta, saab tõeliselt privaatse kogemuse osaliseks, sest korraga mahub ööbima kaheksa külalist.
Piilu Alatskivi lossi!
Alatskivi loss asub Peipsi järvest 3km kaugusel, nii et on hea mõte ka see sama käiguga ette võtta. Juugendstiili sõpradele, on aga restaureeritud mõisahoone, mis on suutnud säilitada ajaloolise hinge: Cantervilla Loss.
Ja kuigi on teisigi tuntud mõisaid nagu Taagepera loss või Sangaste mõis, siis miks mitte võtta ette need, mis on vähemtuntumad?
Näiteks 400-aastane Rogosi mõis, mis on saanud kaasaegse külalistemaja ning puhkekeskuse vormi ning asub eraldatud kohas, Läti ja Venemaa piiri juures.
Või siis Mooste mõisa külalistemaja, mille ümber on kaunis Inglise stiilis aed. See võiks olla kindlasti fotograafia-armastajate lemmik, sest Mooste mõisa Viinavabrikus on Eesti Fototurismi Keskus.
Suvel kasuta võimalust looduse avastamiseks
Suvine aeg on ideaalne looduses matkamiseks ning Lõuna-Eesti pakub väga paljusid eriilmelisi variante.
Taevaskoda on koht, mida peaks igal juhul külastama. Võimsate liivakivipaljanditega tutvumiseks on loodud 3 km pikkune ringikujuline matkarada. Mitmed erinevad koopad, allikad ning legendaarsed kivid. Ka Piusa liivakoopad on külastust väärt ning hea on teada, et need koopad on inimtekkelised, klaasiliiva käsitsi kaevandamise tulemusel.
Teine ringikujuline, 5,8 km pikkune, matkarada on Meenikunno rabas. Ühe käiguga saab ülevaate nii metsast, kui ka rabast. Liipsaare otsast leiab ka järgmise vaatetorni, mille otsast ümbruskonnale pilk peale heita.
Veel üks peaaegu et Lõuna-Eesti külastajatele kohustuslik vaatetorn ootab Suure Munamäe, Eesti kõrgeima punkti tipus. Sealsest 29 m kõrgusest vaatetornist avaneb kaunis vaade Lõuna-Eesti kuppelmaastikule ning pisikestele järvedele.
Lenda talvise vaatetorni kohal!
Seto Kuningriik pakub aga midagi ka neile, kes tunnevad, et neil on juba kogu Eesti läbi käidud. Suvisel ajal on avatud ka mitmed erinevad vabaõhu külastuskeskused – Pokumaa ja Padasoomägi, Alaveski loomapark ning Nõiariik Võrumaal.
Sügisel on aeg talveks varusid koguda
Sügise alguses, septembri keskel, on külastust väärt Sibulatee puhvetite päev, mil saad nautida kohalike toite. Väga palju pakutavast on tehtud retseptide järgi, mis on antud edasi vanemalt lapsele ja selliselt läbi mitme põlvkonna. Eriliselt tuntud on erinevad sibulast tehtud road ning vanausuliste küpsetatud pirukad. Lisaks saab osta kohalikku käsitööd ning tutvuda imelise omapärase kultuuriga.
Või sooviksid pigem nautida imelisi vaateid sügisestele värvilistele metsadele-järvedele?
Eesti ühe omapäraseima vaatetorni leiab aga Rõugest, Ööbikuorust. Seal ootab imeline, linnupesa-kujuline Pesapuu vaatetorn. Ürgorust leiab ka seitse erinevat järve ning ainulaadse sälkoru – Hinni kanjoni.
Tahad võimalikult aktiivselt matkata Lõuna-Eesti vaheldusrikkal maastikul? Siis ootab Karula rahvuspark mis on niivõrd mägine, kui Eestist võimalik leida.
Vaata sügisehteis Karula rahvusparki!
Talvel avasta suusakeskuseid
Millal sina viimati suuskadel olid?
Kui hakata mõtlema, kuhu Eestisse suusatama minna, tulevad tavaliselt esimesena meelde just Lõuna-Eesti nõlvad ning seda täiesti õigustatult! Eesti suurim mäesuusakeskus asub just nimelt Otepää kõrgustiku kõrgeimal tipul – Kuutsemäe! Viis tõstukit ning rajad nii algajatele kui edasijõudnumatele. Vaata, kus ööbida Otepää läheduses.
Teine suusakeskus, Väike-Munamäe, on Otepäält vaid 2 km kaugusel ning sealse suusakeskuse teeb eriti põnevaks Eesti ainsa tooltõstuki olemasolu! Eriti kutsuv võib see olla neile, kellel on ankur- ja nööptõstukiga halvad kogemused.
Samas, talv ei peaks olema ainult ekstreemspordisõpradele. Kõigil on võimalus nautida karget talveõhku, et siis hiljem kamina ees kuuma kakaod või teed juua.
Lõuna-Eestis leidub ka rohkelt murdmaasuusaradu neile, kes eelistavad mäest allalaskumise asemel rahulikumalt kulgeda. TÜ Kääriku spordikeskuses on lai valik murdmaaradu, igale maitsele ning võimekusele.
Radu leiab ka Pilkuselt, Vana-Otepäält Kaarnajärve juurest ning ka Kütiorust, kus asub Eesti sügavaim org. Võimalus on laenutada ka mootorsaan ning sellega talvist loodust avastada või siis hoopis räätsamatkale minna. Ning muidugi, laste rõõmuks leiab piisavalt kelgumägesid ja snowtubingu võimalusi!