Mida teha Kihnu saarel?

Mõnesaja elanikuga Kihnu saare eluga käivad tutvumas nii Jaapani telekanalid kui USA lehed. Mine sina ka ja saa teada, miks maailma meedia selle saare vastu huvi tunneb!

Eriti tore on Kihnut külastada siis, kui seal on parajasti käimas mõni suuremat sorti pidu, jämm või festival. Siis saab kuulata pillimängu ja ise ka tantsu lüüa. Kõik kihnu lapsed oskavad mängida viiulit ja akordionit ning astuvad igal aastal juulis üles näiteks Kihnu Merepäevadel. Igapäevase sagimise keskel ei pruugi see välja paista. Kui minna saarele mõnel argisel teisipäeval, siis võib hea õnne peale mõnda küll mõnda pearätti või triibuseelikut näha, kuid ka kihnlased kannavad töö ajal tihtipeale teksasid ja T-särke. Kõik sõltub sellest, mis tuju hommikul ärgates on.

Tegevust ja pidu aga saarel jagub. Mõnu talus on aasta jooksul mitu folkloorikontserti ja Metsamaa Pärimustalus toimuvad pillilaagrid, muusikaõhtud ja õpitoad. Suvel võib igaüks selles talus ringi uudistada ning saare käsitöö ja kombestikuga tutvust teha.

Kus ööbida Kihnus?

Kui Kihnu ööbima jääda, siis tasub võimalusel mõelda kodumajutuse peale. Kõige põnevam osa saareelust on sealsed inimesed. Kodumajutuse puhul saab pererahvaga tutvust teha ning kohalikku elu tundma õppida ja küsida, kas saare naised tõesti kaunist punasetriibulist körti kannavad.

Saab ka uurida, miks ikkagi peetakse Kihnut naiste saareks. Tegelikult räägitakse seda kõigi Eesti saarte kohta, sest mehed käisid tihtipeale kodust kaugel tööl ja naised olid paigal. Pärimuse kohaselt on sellele kaks selgitust.

Ühe selgituse kohaselt võtsin naised majapidamises võimu enda kätte, sest mehed olid pidevalt ära. Teise selgituse kohaselt olid mehed pidevalt kodust ära, sest naised olid ohjad oma kätte võtnud. Mine ja uuri järgi, kuidas need lood tegelikult on.

Igatahes on tegemist paigaga, kus igas vanuses naised uljalt mootorrattal ringi lasevad ja kõiki kohalikke lapsi emaarmastusega hoiavad.

Laias ilmas on muidugi kuulsust kogunud ka Kihnu mehed. Kõige tuntum tegelane on ilmselt metskapten Kihnu Jõnn. Merekoolis käis ta vaid mõned päevad, kuid seilas sellest hoolimata kaptenina koguni Ameerikasse välja. Kaari mõõtis ta sealjuures püksirihmaga. Tema õnn sai otsa aga laeval Rock City, mis Taani rannikul hukkus.

Täna on Kihnus aga Rock City nimeline restoran ja majutuspaik.

Külasta Kihnu Muuseumi

Kihnus tasub vaadata ka kohalikku muuseumi. Seal saab näha erinevaid seelikumustreid, vanu hülgepüüdmisriistu ja tutvuda iidsete peremärkidega. Kes tahab, võib õppida aga kohaliku kudumiskunsti saladusi. Kudumise kõrgem kunst on kihnu meeste troi. See kahevärviline kampsun on on tihe ja soe. Kes tahab midagi lihtsamat meisterdada, võib proovida kududa kihnu vitsa, see on eriline muster, millega sokisäärt kaunistada.

Kihnu Muuseum - https://www.facebook.com/Kihnu-Muuseum-578646628827026/

Vaatamisväärsus on ka kohalik tuletorn ehk puak, saare lõunaotsas. See on äsja saanud uue kauni kuue ning tasub ronimist.