Mida teha Pärnus kui ilm on pilves? Kui sind huvitab ehituskunst, tasub kindlasti võtta ette jalutuskäik tutvumaks Pärnu linna põnevate majadega.
Et aga mitte niisama sihitult ringi tuulata, oleme kokku kogunud mõned põnevad ja avastamist väärivad ehitised.
Ammende villa - tükike Pariisi rannarajoonis
Juugendstiili huvilised - Ammende Villa on midagi teile. Jalutades rannast muuli suunas ilmub rohelisest pargist üsna pea nähtavale midagi seninägematut. Kollasetes ja vanaroosades toonides tornikeste ja rõdudega hoone meenutab pigem mõnda ekstsentrilise valitseja lossi kuskil Lõuna-Euroopas.
Hoonet ümbritseb suur aed, kus 20. sajandi alguses jooksid ringi hirved.
Juba peasissekäiku uudistades hakkavad silma tuttavlikud põhjamaade juugendi detailid nagu naisepeadega kaunistatud sambad. Sisse astudes näed stiilipuhast mööblit ja mitmevärvilisi interjööre.
Kas märkad voolujoonelisust ja lillmustreid? Needki elemendid on just juugendile iseloomulikud.
Toretseva hoone ehitas kunagine omanik tütre pulmapeo tarvis. Praegu tegutseb siin hotell ja restoran. Hoonesse sisse piilumiseks tasub silma peal hoida ka seal toimuvatel kontserditel ja näitustel.
Hüvasti kaunistused, tere funktsionalism
Kui inimestel kaunistustest küllalt sai, hakati juugendstiili asemel hindama eelkõige hoone funktsionaalsust. Funktsionalismi iseloomustavad suure aknad, puhtad seinad ja lamekatus. Selle arhitektuuristiiliga tutvumiseks tasuks sammud seada randa.
Otse keskranda jääb Rannahoone, piklik kahekorruseline ümmarguste akendega maja. Suviti sumiseb hoone erinevatest kohvikutest ja väliterrassidest. Rannahoone kõige kuulsam element on kahtlemata seenrõdu, kuhu saab keerdtrepist vaadet nautima minna või mille all, seene varjus, võib jalgu liivast puhtaks pühkida.
Mööda rannapromenaadi kõndides jõuad peagi järjekordse hurmava hooneni. See valge hotell merevaatega rõdude ja katuseterrassiga kannab nime Rannahotell. Kui kõht tühi võib ka sisse astuda ja restoranimenüüga tutvust teha.
Kes aga on see arhitekt, kes need Pärnu sümboliks kujunenud hooned projekteeris?
Tegu on Olev Siinmaaga, Pärnus sündinud arhitektiga, kellest sai aastal 1925. aastal Pärnu linnaarhitekt.
Tervis ravispaahotell - eksle nõukogudeajal ehitatud sanatooriumikompleksis
Üks asi, millest Pärnus puudust ei ole on spaad ja sanatooriumid, mida siin leidub igale maitsele. Üks arhitektuuriliselt huvitavamaid sanatooriumeid on nõukogude ajal ehitatud ravispaahotell Tervis.
Hiigelsuur hoone asub Pärnu muuli lähedal nii võib peale arhitektuuri imetlemist ka muulile jalutama minna. Kompleks ise on võimas- kokku on Tervisel seitse maja, mis on ühendatud klaasist tunneliga. See on nagu maailm maailmas- nagu jalutaksid mõnes veidras arvutimängus või eksleksid labürindis. Kompleksi sisse kiikaamiseks ei pea põhjuseid kaugelt otsima- keskuses on baar, kohvik, restoran, vee- ja saunakeskus, jõusaal, spa ja kultuurikeskus. Hea mõte on külastada katusekohvikut, kust avanevad ilusad vaated Pärnu lahele.
Utopistlik korterelamu - Kuldne Kodu
Kas teadsid, et kuuekümnendatel kavandati Pärnusse ehitada 16-korruseline tornmaja? Just nii see oli. See plaan ei realiseerunud, küll aga võib arhitektuurihuviline võtta ette väljasõidu kahe paarisaja meetri pikkuse maja juurde Kuldses Kodus.
20-minutilise jalutuskäigu kaugusel kesklinnast asuv tootmis- ja elamukompleks on tõeline arhitektuuriline šedööver, mille ehitamist alustati kuuekümnendate lõpus ja mis valmis ei saanudki.
Kõndides piki lõputuna näivat 1972 aastal ehitatud “paarismaja”, mida läbib läbi maja jooksev koridor nagu sisetänav, tekib tunne, nagu kõnniksid mõnes utopistlikus linnas. Eriti kui mõelda sellele, et plaanitud elamu- ja tootmiskompleksi kuulub ka lasteaed ning sinna kavandati spordikompleksi.
Ideaalis oleks nende valgete majade vahel saanud inimene nii magada, töötada kui õppida.
Muudest Eesti mikrorajoonidest eristab Kuldse Kodu Hiina müüri laadset maja aga fakt, et esimese korruse inimestel on ka oma väike aialapike, et päikest võtta või midagi meelepärast kasvama panna.
Otsid sobivat puhkemaja Pärnu linnas?
Uuri mõnusaid peatuspaiku siit: https://turisme.eu/leia-puhkemaja-parnumaal-voi-parnus/
Kirjutas Anete Kruusmägi - https://volcanolove.org.