Avasta Lätit! Mida teha Cesise linnas?

Cesis, eestlaste jaoks tuntud ka kui Võnnu, on oma 800 aasta pikkuse ajalooga üks Läti kõige vanemaid linnu.

Cesis on kunagine Hansa Liidu liige, residents Liivi ordu meistrile, koduks Läti rahvuslipule ning ka koht, kus toimus ajalooline Võnnu lahing.

Kuna Valga ja Cesise vahel on toimiv raudteeühendus, võib linna avastama sõita rongiga ja sellega oma reisi veelgi huvitavamaks muuta. Ning kui soovid mõtteid, mida seal teha, siis siin on mitmeid soovitusi.

 

Tutvu keskaegse maailmaga

Liivi orduloss Cesise kesklinnas on üks linna tuntumaid külastusobjekte.

Külastajatele on avatud tornid, keldris olev ordulinnuse vangla ning pakutakse ekskursioone, erinevaid elamusi ja tutvustatakse keskaegset elulaadi. Linnuse hoovist leiab köögiaeda tutvustava aedniku ning sepikojas saab jälgida sepa tegevust, aga ka ise muistsete ehete koopiaid proovida.

Lossipargis on aga võimalus sõita paadiga või ka lihtsalt ringi jalutada.

 

Jaluta kesklinnas

Cesise Püha Jaani kirik on ajaloo jooksul korduvalt ümber ehitatud, kuid õnneks on iga ümberehitusega siiski ka eelnevat säilitatud. Vaata üle Liivimaa ordu meistrite hauakivid ning kui õnnestub, naudi oreli võimast kõla.

Kindlasti jaluta vanalinna kitsastel ja keskaegsetel tänavatel ning piilu sisse väikestesse poodidesse ja kohvikutesse. Kindlasti leiad midagi, mis endaga koju kaasa tuua ning kohvikut pakuvad maitsvat kõhutäidet.

Ja kui juba kesklinnas olla, heida pilk Vabadussõja sambale. Sammas taastati 1998. aastal ning seal on nii eesti kui läti keeles kirjas: „Mõõgast tõusis päike“.

 

Naudi aktiivset puhkust

Lisaks võimalusele ajalooga tutvuda, pakub Cesis suurepäraseid võimalusi aktiivseks puhkuseks.

  • Koiva jõel on võimalik nii parvetada kui paadiga sõita
  • linnas on olemas kolme raskusastmega puude vahele rajatud takistusrada
  • ning muidugi ümbruskonna rohked jalgratta- ja matkateed.
  • Talvisel ajal saab aga nautida Žagarkalnse suusakeskuse pakutavat. Suusaradu on nii algajatele kui edasijõudnumatele harrastajatele ning muidugi on olemas ka lumelauapark.