Läti pealinna Riia külje all asuv Jurmala on Läti suuruselt teine linn ning ühtlasi ka Baltimaade suurim kuurortlinn. Paljud eestlasedki on seal juba käinud ning eesti keelt kuuleb tänavail ja restoranides tihti.
Kui varem ei ole sammud Jurmalasse sinna viinud, siis siin on ideid, mida teha Jurmalas lisaks rannas või spaas puhkamisele.
Jaluta Dzintari metsapargis
Kas teadsid, et Jurmala kesklinnas asub park koos rohkem kui kahesaja aasta vanuste mändidega? Dzintari pargi erinevad huvipunktid on ühendatud hea teedevõrguga. See teeb pargiga tutvumise ääretult lihtsaks.
Aktiivsemalt liikujate rõõmuks on ka eraldi rajad rulluisutajatele, rulapark ning väljakud tänavajalgpalli mängimiseks. Väiksemate lõbustamiseks on olemas kolm lastemänguväljakut eri vanuses lastele.
Suvehooajal on metsapargis avatud ka seikluspark „Tarzāns“. Mida teha Jurmalas aga talvel? Talvisel ajal võib metsapargist leida ka murdmaasuusarajad. Ning muidugi, pargis on enam kui 30 meetri kõrgune vaatetorn, mille 12 platvormilt avaneb imeline vaade üle kogu Jurmala linna, mis on fantastiline igal aastaajal.
Jalutujatele meeldib kindlasti ka Dzintari ja Majori ranna vahel kulgev valgustatud puidust rada. Jaluta mööda Läänemere rannikut ning imetle loksuvat merd.
Turaidase tänavani jõudes leiab laheda skulptuuri, mille juures kindlasti pilti teha – Jurmala kilpkonna. See metallist skulptuur on seal kannatlikult seisnud ja merele vaadanud juba alates 1995. aastast.
Kus ööbida Jurmalas?
Missugune hotell valida ööbimiskohaks? Jurmala on tuntud spaahotellide poolest. Baltic Beach Hotel on neist üks kõrgeimalt hinnatuid.
Baltic Beach Hotel & SPA
https://turisme.eu/go/booking-hotel-jurmala-baltic-beach-coral-hotel-spa/
- 5*
- Mere ääres
Mõnikord ei ole vaja midagi suurt ette võtta, vaid lihtsalt linnas kulgeda ja selliselt oma sihtkohaga tutvuda. Jurmalas tuleb see kulgemine kindlasti ette võtta vaid jalakäijatele mõeldud alal – Jomase tänaval. Rohkem kui kilomeetri pikkuselt tänavalt leiab rohkelt väikeseid poode, kohvikuid, restorane aga ka tänavaesinejaid ning hubaseid hotelle.
Juulikuus toimub seal eriline tänavafestival ning siis on tavapärasest rohkem näha muusikalisi esinemisi, teatrietendusi ja toimub eriprogramm lastele. Kindlasti tasub üles otsida Turaidase ja Jomase tänava ristumiskoht, kust leiab ühe Jurmala vaatamisväärsuse - „Globuss“ nimelise skulptuuri. See on Läti vanim sedavõrd suur gloobus.
Kuna skulptuur püstitati sinna juba 1970. aastatel, saab huviga vaadata, kuidas riigipiirid mõnekümne aasta jooksul muutunud on.
Kemeri rahvuspark, kui tahad linnast välja saada
- Kemeri rahvuspark on oma 38 165 hektariga suuruselt Läti kolmas. Rahvuspargis on kolm erinevad rada, mis tutvustavad kõik omapärast soolist ala:
- Suur Kemeri soorada sobib neile, kes tahavad tundma õppida soomaailma. Valida saab kahe raja (3,7km ja 1,5km) vahel. Mõlemad on puitlaudisega, tehes läbimise mugavaks.
- Sanglepalodu laudkattega rada on parim neile, kes tahavad tutvuda peamiselt sangleppadest koosneva metsaga Vēršupīte luhal ning eelistavad lühemat jalutuskäiku.
- Sloka järve loodusraja võiksid valida need, kes naudivad järvekaldal kõndimist ning tahaksid vaatetornis linde jälgida. Rändeajal võib silmata ka sadadesse ulatuvate lindudega parvi.
Jurmala sünonüüm ehk Livu veepark
Mida teha Jurmalas lastega? Muidugi ei saa ei üle ega ümber Jurmala suurest tõmbenumbrist – Livu veepargist.
Paljud avastavad alles hiljem, et Jurmala näol on tegu terve suure linnaga, mitte vaid Livu veepargi lisaga. Samas on arusaadav, miks Livu veepark linna varjutama kipub - tegu on Põhja-Euroopa suurima siseveepargiga (läbi aasta 11 000 m2 suurune ala, suviti lisatakse 7000 m2). Tegevust jagub seal muidugi igas vanuses inimestele.
Enam kui 20 erineva pikkuse ja kallakuga liumäge, üle 10 eri suuruses ja sügavuses basseini, neli sauna, külm bassein, mullivannid, erilised atraktsioonid lastele ning muidugi basseinibaar.
Üks veepargi tuntuimaid atraktsioone on keeristormi meenutav ja vastavalt nimetatud 51,8 meetri pikkune liumägi Tornado. Sellist ei leia ei mujalt Baltimaadest ega Euroopastki.