Mida vaadata Pärnust Tartusse teel olles?

Mitmetunnised autosõidud linnade vahel on tihti üksluised ja tüütud. Aga see ei pea sugugi nii olema. Kui sul on aega kogu päev või lausa terve nädalavahetus, siis võib Pärnu-Tartu teekonna tõeliseks automatkaks muuta.

Pane aga autos lemmikmuusika mängima ja asu avastama põnevaid kohti Eestimaal. 

 

Uudista Soomaa ainukest rabajärve - Öördi järve

Pärnu poolt tulijad võiksid esimese peatuspaigana ette võtta Soomaa ainukese rabajärve Öördi.

Öördi järv on suurepärane peatuskoht kõigile, kes armastavad matkata, rabavaikust nautida või ujuda. Väikese järve äärde viib õpperada. Järve kaldal on kaks puust platvormi, mis on ideaalsed mõtisklemiseks ja looduse nautimiseks. Veesõbrad saavad aga mööda redelit otse järve ronida. 

Eriti ilus on järve ääres päikeseloojangu paiku. Siis saab siin nautida tõelist värvide vaatemängu. Kui peaksite Öördi järve ära armuma, siis võite siia ka ööseks jääda. Matkaraja alguses on olemas on nii telkimiskoht kui metsaonn.

Juhised kohale jõudmiseks: https://loodusegakoos.ee/kuhuminna/rahvuspargid/soomaa-rahvuspark/1285

 

Uita Viljandi lossimäel

Kuna Viljandi jääb otse tee peale, siis miks mitte teha sealgi väike peatus.

Hubases Tegelaste Toas saab süüa toekat lõunasööki ning jahedamal ajal nautida kaminatule prõksumist. Pärast seda võib plaanidesse võtta jalutuskäigu Lossimäel.

Kui juhtud tavaliselt Viljandisse vaid folgi ajal, on üllatus sinu jaoks kindlasti garanteeritud. Kõik on nii teistmoodi!

Kui festivali ajal tundub nagu varemed oleks ehitatud spetsiaalselt kontserdiala kaunistuseks, siis nüüd saad neid imetleda nende tõelises kontekstis. Varemetelt avanevad järvele kaunid vaated ning rippsilda ületades tekib tunne nagu oleks sattunud lahedasse seiklusfilmi. 

 

Oiu Sadam: laenuta paat või mine kalale

Siin Võrtsjärve lähedal asub imearmas väike küla Oiu, kus on tore laudteel matkata või minna jõele lõbusõitu tegema. Laenutada saab nii kanuu, kajaki, aeru- kui ka mootorpaati. Jõgi on rahulik ja sobib ka peredele veemõnude nautimiseks.

Hiljem saab restoranis maitsta kala ja rentida suvemaja või ööbida Oiu Sadama puhkemajas. Jällegi on tegemist kohaga, kus on väga mõnus looduses olla ja öö tulekut oodata. 

Kindlasti on Oiu suurepärane peatuspaik ka kõigile kalameestele. Võrtsjärvest on välja sikutatud ka koerasuuruseid kalu.

Oiu sadama veebileht: http://www.oiusadam.ee/et

 

Uju Võrtsjärves

Kui on plaanis Oiusse ööbima jääda on mõistlik järgmise päeva esimeseks peatuspaigaks valida Vaibla rand, sest rumal oleks ju Võrtsjärvest nii lähedalt mööduda ilma end veesilma sisse kastmata.

Tagatud on privaatsus, isegi hea ilma korral jagad randa veel vaid mõne kohalikuga. Rand on mõnus koht kus kogu perega aega veeta.  Ettevaatlik tasub vaid vette minnes - kohati on põhi kivine, kohati liivane.

Tutvu Vaibla rannaga: https://www.vaiblapuhkekeskus.ee/puhkekeskus/rand/

 

Imetle põlispärni ja allikaid Kavilda ürgorus

Kui võtad suuna Võrtsjärvest Tartu poole viib su tee läbi maalilise Kavilda ürgoru.

Kavilda ürgorus tasuks kindlasti peatus teha, sest tegu on ühe ümbruskonna ja kogu Tartumaa kauneima loodusliku objektiga. Orul on järsunõlvalised veerud, ning see on kuni 35m sügav. Oru põhjas voolab Kavilda jõgi.

Kindlasti tasuks ürgorus üles otsida Kavilda ohvriallikas ning et haldjametsa tunnet veelgi tugevdada võiks võtta ette poolekilomeetrise jalutuskäigu iidsesse pärnasallu. Kokku on salus kuus põlispärna, millest jämedama ümbermõõt on lausa 4,7 meetrit.

Kavilda ürgorg on mõnus koht linnakärast puhkamiseks ja ürglooduse nautimiseks. 

Vaata asukohta: https://www.puhkuseestis.ee/vaatamisvaarsused?sightseeing_id=297

2020. suvel on Kavilda ürgorus avatud Luulerada: https://elvakultuur.ee/sundmused/luulerada-kavilda-urgorus/

 

Kirjutas Anete Kruusmägi - https://volcanolove.org.