Legend sellest, miks Sõrve säärel enam mesilasi ei ole

Kui võtate ette sõidu Sõrve säärele, tasub uudistada kohalikke mesilasi. Miks?

Aga seetõttu, et legendi järgi pole Sõrve säärel järel enam ühtki mesilindu.

Kuidas see siis juhtus?

Mängus oli Vanapagana karvane käsi. Nimelt üritaas Vanapagan omal ajal igal võimalusel Saarlaste valitsejat Suurt Tõllu närvi ajada.

Ükskord kui Suur-Tõll parasjagu sügavalt magas, tuli Vanapaganale pähe järjekordne riukalik plaan - nimelt otsustas ta Sõrve sääre Saaremaa küljest lahti kaevata ja merre uputada.

Kuid sõrulased said Vanapagana ogarast plaanist aimu ning jooksid Suurt Tõllu äratama. Suur Tõll kahmas sülle mesipuu ja jooksis Vanakurja otsima. Vanapaganale lähedale jõudes viskas ta vihale aetud mesilassülemi otse Vanapagana suunas.

Vanapagan ei saanud esialgu aru mis toimub. Oli ta ju suures tööhoos. Mesilased aga ei oodanud, vaid hakkasid Vanakurja otsekohe nõelama.

Nüüd oli Vanapagan puhta hädas.

Kibedate vandesõnade saatel vehkis ta kätega ja saatis sadu mesilasi teise ilma. Aga suure mesilaspere vastu Vanakuri ei saanud. Viimaks ei jäänud Vanapaganal muud üle, kui putku panna. Visad mesilased aga ei jätnud teda rahule. Viimaks pages Vanapagan kuusikusse, kuhu mesilased enam järgi ei lennanud. Püha viha täis, needis vanakuri mesilased ära öeldes, et need üle tema kaevatud kraavi enam minna ei või.

Sellest ajast peale Vanakurat sõrulasi enam ei tülitanud, kuid ka mesilased on Sõrve saarelt nüüd igaveseks kadunud.

Kui sul tekkis nüüd huvi, et kus küll asub see kraav, mida vanapagan higistades kaevas ja millest mesilased üle ei lenda, siis teadmiseks, et see on Salme jõgi, millest sa Sõrve Säärele tulles üle sõidad.

Salmest läbi sõites võiks kindlasti teha peatuse ka Salmes ja visata pilk peale Salme külast väljakaevatud ägedatele viikingilaevadele. Salme külastuse võiks nädalavahetust Saaremaal veetes ja Saaremaal ööbides kindlasti plaani võtta.

PS, vaata lisaks, mida teha Muhu saarel.

 

Kirjutas Anete Kruusmägi - https://volcanolove.org.